Przejdź do treści

Usługi

Sieci przesyłowe

Odszkodowanie za lokalizację sieci przesyłowych

Nikogo nie dziwi w dzisiejszych czasach, gdy widzi słup wybudowany w szczerym polu lub na działce zabudowanej domem mieszkalnym.

Z reguły jednak nikt nie zastanawia się nad tym, że najczęściej to pole lub działka są własnością prywatnych osób, dla których taki słup najzwyczajniej w świecie jest uciążliwy, w związku z czym chciałyby się go pozbyć.

Jest również bardzo możliwe, że osoby te nie uzyskały żadnego odszkodowania za ograniczenie swojego prawa własności, spowodowane budową sieci przesyłowej.

Warto wskazać, że w czasach przed 1989 r., spora część takich słupów lub innych sieci przesyłowych (np. gazociągów) budowana była w drodze najzwyklejszej samowoli budowlanej, bez uzyskania wymaganego przez przepisy prawa pozwolenia na budowę, jak również bez zgody właściciela działki.

Podobne sytuacje zdarzały się również i po roku 1989.

Na szczęście istnieją dzisiaj skuteczne mechanizmy, które w niektórych takich przypadkach pozwalają na przymuszenie zakładu energetycznego, czy gazowni, do rozbiórki takich urządzeń.

Zdarzało się również, że sieci przesyłowe budowane były po uzyskaniu odpowiednich zezwoleń. Pomimo tego jednak, właściciel obciążonej działki nigdy nie uzyskał należnego mu odszkodowania.

W takim przypadku istnieją spore szanse na uzyskanie odszkodowania w dniu dzisiejszym przez właściciela gruntu lub jego spadkobierców, tym bardziej, że odszkodowania takie nie podlegają przedawnieniu. Po więcej informacji zapraszamy do artykułu Słup na działce. Odszkodowanie za lokalizację sieci przesyłowych znajdującym się na naszym blogu.

Mają państwo pytania?

Prosimy o kontakt:

BEZPŁATNA konsultacja