Usługi
Wysokość odszkodowania za wywłaszczenie – „zasada korzyści”
Boisz się, że Państwo wywłaszczy Twoją nieruchomość i nie zapłaci za nią godziwego odszkodowania, odpowiadającego wartości inwestycji, pod którą odbiera ziemię?
Ten artykuł jest dla Ciebie.
Na wstępie powinieneś poznać brzmienie art. 134 ust. 3 oraz ust. 4 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, regulującej kwestię ustalenia odszkodowania za wywłaszczone nieruchomości, które stanowią:
art. 154 ust. 3:
„Wartość nieruchomości dla celów odszkodowania określa się według aktualnego sposobu jej użytkowania, jeżeli przeznaczenie nieruchomości, zgodne z celem wywłaszczenia, nie powoduje zwiększenia jej wartości.”
art. 154 ust. 4:
„Jeżeli przeznaczenie nieruchomości, zgodne z celem wywłaszczenia, powoduje zwiększenie jej wartości, wartość nieruchomości dla celów odszkodowania określa się według alternatywnego sposobu użytkowania wynikającego z tego przeznaczenia.” Przepisy te nazywane są w orzecznictwie sądów oraz literaturze przedmiotu „zasadą korzyści”.
Zgodnie z tą zasadą oraz jednolitym orzecznictwem sądów administracyjnych, dla potrzeb ustalenia wysokości odszkodowania, wartość nieruchomości określa się w pierwszej kolejności wg jej przeznaczenia w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a w jego braku wg przeznaczenia określonego w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. Jeżeli natomiast wywłaszczona działka nie została objęta również studium, jej przeznaczenie określa się wg decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. W braku i tego dokumentu, przeznaczenie gruntu ustala się na podstawie sposobu jej użytkowania.
Drugim etapem dokonywania wyceny przez rzeczoznawcę majątkowego jest ustalenie wartości wywłaszczonej nieruchomości wg przeznaczenia, pod które dokonane zostało wywłaszczenie.
A więc, jeżeli przejęto od nas grunt pod drogę publiczną, osoba dokonująca wyceny naszej działki sprawdza, czy wartość gruntów przeznaczonych pod drogi publiczne jest wyższa, niż wartość naszej nieruchomości wg jej przeznaczenia w chwili wywłaszczenia, ustalonego kolejno wg przeznaczenia w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu lub faktycznego sposobu użytkowania.
Jeżeli odpowiedź na to pytanie jest twierdząca, wywłaszczony od nas grunt wyceniony zostanie wg wartości gruntów drogowych. Jeżeli natomiast odpowiedź jest negatywna, nieruchomość zostanie wyceniona wg jej przeznaczenia lub faktycznego sposobu użytkowania w chwili wywłaszczenia, bez uwzględnienia celu, na który wywłaszczenie zostało dokonane.
W celu zapoznania się ze szczegółowymi kwestiami, które pojawiają się w praktyce oraz z głębszą analizą przepisów, regulujących procedurę wyceny nieruchomości dla potrzeb ustalenia wysokości odszkodowania za wywłaszczenie, zapraszamy na zamieszczony na blogu artykuł Wysokość odszkodowania za wywłaszczenie – „zasada korzyści”